Powered by Smartsupp
By continuing use this site, you agree to the Terms & Conditions and our use of cookies.

Jaka chemia basenowa jest niezbędna?

Jaka chemia basenowa jest niezbędna?

Czysta i zdrowa woda w basenie to podstawa komfortowego korzystania z kąpieli. Aby osiągnąć ten efekt, niezbędne jest stosowanie odpowiedniej chemii basenowej. W tym wpisie dowiesz się, jakie preparaty są niezbędne do utrzymania czystości wody oraz jak dbać o elementy basenu.

Zestawy startowe, regulacja pH i dezynfekcja szokowa basenu

Pierwszym krokiem w utrzymaniu czystości wody jest zastosowanie zestawów startowych, które zawierają wszystkie niezbędne produkty do przygotowania basenu do użytkowania. Zestawy te zazwyczaj obejmują środki do regulacji pH, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasowości wody. Optymalne pH dla basenu to wartość między 7,2 a 7,6, co zapewnia komfort kąpielowy oraz skuteczność działania innych środków chemicznych.

Dezynfekcja szokowa to proces, który polega na dodaniu do wody większej ilości środka dezynfekującego niż zwykle. Najczęściej stosuje się w tym celu chlor szok, który szybko i skutecznie niszczy bakterie, wirusy oraz glony. Dezynfekcję szokową przeprowadza się na początku sezonu kąpielowego, po zakończeniu sezonu lub w przypadku silnego zanieczyszczenia wody.

Chemia basenowa do walki z glonami i flokacja

Glony to jeden z najbardziej uciążliwych problemów w basenach. Aby uniknąć ich rozwoju, warto stosować środki przeciwalgowe, które hamują wzrost tych organizmów. Ważnym procesem jest również flokacja, czyli koagulacja drobnych cząstek zanieczyszczeń, które następnie opadają na dno basenu. Tego typu chemia basenowa sprawia, że woda staje się klarowna i łatwiejsza w utrzymaniu. 

Klarowanie wody, usuwanie związków metali oraz wapnia i utrzymanie czystości

Kolejnym etapem utrzymania czystości wody jest jej klarowanie. Stosuje się do tego specjalne preparaty, które wiążą drobne cząsteczki zanieczyszczeń i ułatwiają ich usunięcie. Warto również zadbać o usuwanie związków metali i wapnia, które mogą powodować zmętnienie wody oraz osadzanie się kamienia na elementach basenu.

Oprócz dbałości o jakość wody, ważne jest również utrzymanie czystości elementów basenu, takich jak ścianki, dno czy filtr. Stosowanie odpowiednich preparatów do czyszczenia tych elementów zapewni długotrwałą żywotność basenu oraz komfort korzystania z niego.