Nauka pływania

Pływanie jest jedną z najpraktyczniejszych umiejętności, które warto przekazać dziecku. Im wcześniej maluch będzie obcował z wodą, tym szybciej nauczy się pływać. Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego miejsca. Słona woda w morzu pomaga unosić się na powierzchni, jednak fale znacznie utrudniają naukę.
Im wcześniej, tym lepiej
Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego miejsca. Słona woda w morzu pomaga unosić się na powierzchni, jednak fale znacznie utrudniają naukę. Woda w jeziorze jest spokojna, lecz zwykle nie widać w niej dna. Miejsce do nauki pływania powinno być ciche, spokojne i z widocznym dnem. Takim miejscem jest basen. Widoczne dno wzbudza poczucie bezpieczeństwa, a spokojna woda ułatwia pływanie.
Drugim etapem jest oswojenie się z wodą. Przed rozpoczęciem nauki ważne jest, by dziecko czuło się komfortowo. Warto w pierwszej kolejności pozwolić mu na zabawę w bezpiecznym brodziku, aby następnie przejść do kolejnego etapu. Niosąc brzdąca na rękach można powoli przyzwyczajać go z głębokością. Czas oswajania nie ma znaczenia, gdyż liczy się efekt. Gdy maluch pozbędzie się wszelkich obaw i niepewności można przejść do kolejnego etapu nauki. Polega on na ćwiczeniu ruchów umożliwiających podtrzymywanie na powierzchni. Ostatnią fazą szkolenia jest samodzielne pływanie. Gdy dziecko opanuje prawidłowe wykonywanie ruchów można pozwolić mu na swobodę. Samodzielną próbę utrzymania się na powierzchni. Jednak zaleca się nieustanną kontrolę i obecność rodzica. Proces ten należy powtórzyć kilka razy.
Podczas nauki pomocne bywają akcesoria basenowe. Deska, koło lub rękawki pomagają w utrzymywaniu się na powierzchni. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa u malca.
Komentarzy : 0