By continuing use this site, you agree to the Terms & Conditions and our use of cookies.
                                                            Darmowa dostawa od 200 zł do 1300 zł lub przy zakupach od 10 kg do 30 kg !!!

Jak dobrać pompę filtrującą do basenu?

Jak dobrać pompę filtrującą do basenu?

Jak dobrać pompę filtrującą do basenu?

Upalne, letnie dni to doskonała okazja do skorzystania z rozrywki i ochłody, jaką oferuje przydomowy basen. Nic więc dziwnego, że akcesoria tego typu są bardzo popularne w polskich domach - i to zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Aby jednak kąpiel była dla nas przyjemnością, należy zadbać, by w basenie znajdowała się zawsze czysta, higieniczna woda. Jednym ze sposobów na zadbanie o jej jakość jest wykorzystanie specjalistycznej pompy filtrującej. Dlaczego element ten jest tak ważny? Jak dobrać pompę tak, by spełniała nasze oczekiwania? Jakie parametry warto wziąć pod uwagę? I o czym należy pamiętać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Pompa filtrująca - dlaczego tak ważna?

Pompa filtrująca jest elementem niezbędnym w każdym basenie. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie wody, tak by była ona higieniczna i neutralna dla naszego zdrowia. Zakup takiego urządzenia może wydawać się sporym wydatkiem, jednak praktyka pokazuje, że jest to opłacalny wybór - a właściwie inwestycja. Dlaczego? Jest tak przede wszystkim dlatego, że stosując wysokiej jakości pompę filtrującą możemy zmniejszyć częstotliwość wymiany wody w basenie. To ważne, ponieważ całościowa wymiana nagromadzonej cieczy jest stosunkowo droga i nie może być przeprowadzana codziennie. Dodatkowo, korzystanie z pompy ogranicza konieczność wykorzystywania chemicznych środków oczyszczających, które nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia, samopoczucia, a nawet dla odczuwanego komfortu. 

Warto także podkreślić, że właściwie wykorzystywana pompa filtracyjna oczyszcza wodę nie tylko z drobinek piasku, czy pyłu, ale także z naskórka, włosów i drobnych owadów. Jednak jak dobrać pompę tak, by spełniała swoje zadanie i stanowiła gwarancję czystości naszego basenu? Pod uwagę należy wziąć kilka ważnych elementów.  

Jak dobrać pompę basenową?

O jakie elementy chodzi? Poniżej prezentujemy najważniejsze parametry i czynniki, które należy wziąć pod uwagę, wybierając pompę filtrującą.

Wielkość basenu. To podstawowy czynnik, który należy wziąć pod uwagę dobierając odpowiednią wielkość i moc pompy filtrującej. Wielkość basenu ma bowiem związek z ilością wody, która się w nim znajduje, a co za tym idzie także z ilością pracy, którą musi wykonać urządzenie. Basen, który wyróżnia się dużymi rozmiarami wymaga silniejszego, bardziej zaawansowanego produktu, które oczyści wszystkie zakamarki.

Moc urządzenia. Co ważne, urządzenie powinno być jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Błędem jest przekonanie, że im większa moc, tym lepiej. Dlaczego? Praktyka pokazuje, że zbyt mocna pompa filtrująca nie przyniesie większych rezultatów, ale narazi nas na dodatkowe, wysokie koszty wynikające z większego zużycia energii elektrycznej. Z drugiej jednak strony jeśli pompa będzie zbyt słaba, może nie zassać wody z odległych zakamarków basenu.

Prawidłowe parametry filtracji. Pod uwagę należy wziąć także opcje i rozwiązania, które daje nam dane urządzenie. Wszystkie dostępne funkcje są zazwyczaj opisane przez producenta, dlatego warto zapoznać się z tą listą. Szczególne znaczenie ma w tym przypadku wydajność pompy filtrującej (podawana w m³/h lub l/h), a także ilość cyklów przeprowadzana w czasie doby.  

Średnica otworu wylotowego. Warto pamiętać, że standard otworów wylotowych w basenach ogrodowych to 32 i 38 mm, a średnica węża pompy powinna być taka sama lub nieco większa. 

Połączenia basenu. Jeśli kupujesz pompę z innym połączeniem, przemyśl, czy konieczny nie będzie także zakup odpowiednich adapterów.

Dodatkowe akcesoria. Pompa filtrująca wysokiej jakości jest podstawą zadowolenia i higieny. Warto jednak sprawdzić, czy dane rozwiązanie nie posiada dodatkowych akcesoriów, które zwiększają jej wydajność i wielofunkcyjność. Niektóre urządzenia mogą zostać przekształcone m.in. w odkurzacz basenowy, skimmer lub pompę ciepła.

Jakość pompy do basenu. Oczywiście nie oznacza to, że musimy kupować urządzenie z najwyższej półki. Praktyka pokazuje jednak, że warto skorzystać z oferty sprawdzonych, doświadczonych producentów, którzy wiedzą jak tworzyć produkty wysokiej jakości. Rozwiązania tego typu znajdziesz na naszej stronie internetowej.

    Leave a Reply