By continuing use this site, you agree to the Terms & Conditions and our use of cookies.

Jak zabezpieczyć basen na zimę?

Jak zabezpieczyć basen na zimę?

Lato to cudowny czas, który niestety w naszym kraju zbyt szybko się kończy. Wraz z nim kończą się także relaksujące i orzeźwiające kąpiele w basenie ogrodowym. Aby jednak móc się nim znów cieszyć w kolejne wakacje, warto dowiedzieć się, jak odpowiednio zabezpieczyć swój basen na zimę.

Krok 1 – zadbaj o odpowiednią ilość wody

Choć ten nagłówek może wydawać się nie na miejscu w kontekście zabezpieczania basenu przed sezonem zimowym, to jednak mówi on o bardzo ważnej kwestii. Błędem byłoby bowiem wypuszczenie całej wody z basenu, który jest na stałe wmontowany w przestrzeń ogrodową. Oczywiście woda znajdująca się w basenie przy ujemnych temperaturach zamarznie, ale to samo stanie się z wodą znajdującą się w ziemi pod zbiornikiem. Dzięki temu, że pozostawimy na dnie basenu pewną ilość cieczy, te siły zamarzania wyrównają się, chroniąc tym samym dno czy ściany zbiornika przed uszkodzeniem. Ile wody należy zatem zostawić w zbiorniku? Powinno to być około 10-20 cm poniżej wszelkich dysz, wylotów i innych urządzeń znajdujących się w środku. Jeśli natomiast posiadasz basen dmuchany, na przykład na stelażu, to w tym wypadku należy kategorycznie wylać z niego całą wodę, gdyż delikatniejsze, materiałowe ścianki mogą szybko ulec uszkodzeniu przy ujemnych temperaturach.

Krok 2 - wyczyść zbiornik

To bardzo istotne, żeby przed sezonem zimowym, po spuszczeniu odpowiedniej ilości wody, dokładnie wyczyścić cały basen. Zacznij od usunięcia większych nieczystości, na przykład liści. Następnie użyj specjalnych akcesoriów, by dokładnie wyczyścić dno i ściany zbiornika. W ten sposób uchronisz je przed rozwojem bakterii i drobnoustrojów. Ten krok obejmuje także dokładne wyczyszczenie wszystkich filtrów.

Krok 3 – zabezpiecz swój basen

Przy basenie całorocznym, jedyny sposób, w jaki możesz go zabezpieczyć, to przykrycie jego powierzchni specjalną pokrywą bądź plandeką odporną na nacisk. Jeśli jednak posiadasz basen stelażowy, najlepiej będzie złożyć go, zabezpieczyć dodatkową warstwą ochronną (np. owinąć folią), a następnie przechowywać wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu zabezpieczysz delikatniejszy materiał przed uszkodzeniami.

    Leave a Reply